Rankingsystem

Rankingpoäng delas ut till medaljörer i lila-, brun- och svartbälten i samtliga svenska tävlingar som erhållit sanktion.

– Lilabälten får 4 poäng för guld, 2 poäng för silver och 1 poäng för brons.
– Brunbälten får 8 poäng för guld, 4 poäng för silver och 2 poäng för brons.
– Svartbälten får 12 poäng för guld, 6 poäng för silver och 3 poäng för brons.

På SM kan man få fler rankingpoäng än på övriga tävlingar, vilket innebär att ett guld på SM ger 24 poäng, ett silver på SM ger 12 poäng och ett brons på SM ger 6 poäng. Landslaget till VM kommer tas ut efter European Open och rankingpoängen räknas under hela föregående kalenderår. På detta sätt kommer uttagna ha god tid på sig att planera resa och träning inför VM. Den person med flest rankingpoäng när landslaget ska tas ut kommer vara den hetaste kandidaten till landslagsplatsen, men vid jämn eller snarlik poängställning kommer företräde ges till personer som har chans att ta medalj i de högsta bältes kategorierna. Medaljer på internationella tävlingar samt närvaro på landslagsläger är även det meriterande och är något som landslagscoachen kommer ta hänsyn till när landslaget tas ut.

Rankingpoängen är knutna till person, vilket innebär att man inte måste tävla i samma viktklass året om för att kunna tillgodoräkna sig sina rankingpoäng. Men om en person byter viktklass efter uttagningen till VM så är man inte längre garanterad sin landslagsplats. (I de fall där någon tagit poäng i egen viktklass samt öppen viktklass så står det poäng + poäng)

Ranking 2016

Rankinglistan Damer 2015

Namn Klubb Noc fall 15 SM 15 Noc spring 15 Swop 15 Tapout 15 Poäng totalt
Madeleine Håkansson Yamasaki Academy Göteborg 4+4 poäng 24 poäng 4+4 poäng 40
Patricia Kazimierczak Prana Jiu Jitsu klubb 24 poäng 24
Maria Runquist Prana Jiu Jitsu klubb 24 poäng 24
Matilda Frycklund Idrottsklubben Studenterna i Umeå 12 poäng 12
Diana Kajic Ju-Jutsu Klubben Samurai 12 poäng 12
Sophia Nordenö Föreningen Hilti Fightcenter Uppsala 12 poäng 12
Isabell skoglund Växjö Ju-jutsuklubb 2+1 poäng 2+1 poäng 6
Helena Edfeldt Ju-Jutsu Klubben Samurai 6 poäng 6
Victoria Hansson Art Of Roll IF 2 poäng 2 poäng 4

Rankinglistan Herrar 2015

Namn Klubb Noc fall 15 SM 15 Noc spring 15 Swop 15 Tapout 15 Poäng totalt
Martin Janson För. Stenungsunds Kampsportsakademi 6+6 poäng 24 poäng 6+6 poäng 48
Erik Friberg Prana Jiu Jitsu klubb 8+4 poäng 12 poäng 2 poäng 8+4 poäng 38
Victor Cheng Föreningen Yogui BJJ 24 poäng 6+3 poäng 33
Nasri Poteh Hässlehus IK 8 poäng 8 poäng 8 poäng 24
Daniel Haglind Ultimate BJJ Halmstad IF 12 poäng 12 poäng 24
Martin Petisme Yamasaki Academy Göteborg IF 24 poäng 24
Nicklas Söderberg Malmö Mixed Martial Arts IF 24 poäng 24
Leo Graf Champions MMA & Conde BJJ IF 24 poäng 24
Jimmy Svensson Prana Jiu Jitsu klubb 24 poäng 24
Alexander Musi Wennergren Prana Jiu Jitsu klubb 24 poäng 24
Andreas Gustafsson Ju-Jutsu Klubben Samurai 8 poäng 8 poäng 16
Tony Jonsson Gladius BJJ IF 12 poäng 4 poäng 16
Richard Boman Viva Zapata Martial Arts IF 6 poäng 2 poäng 8 poäng 16
Razmin Olad Azami Prana Jiu Jitsu klubb 1 poäng 12 poäng 1 poäng 14
Zvonimir Kralj Svedby Gbg MMA & BJJ IF 1 poäng 12 poäng 1 poäng 14
Karl Dahlgren Idrottsklubben Studenterna i Umeå 12 poäng 2 poäng 14
Jeffrey Cummings Gladius BJJ IF 6 poäng 6 poäng 12
Steven Antoniou Poseidon Jiu Jitsu Academy 6 poäng 6 poäng 12
Daniel Svensson Prana Jiu Jitsu klubb 12 poäng 12
Samuel Kvarzell Prana Jiu Jitsu klubb 12 poäng 12
Gabriel Rosberg Art of Roll 12 poäng 12
Mikael Marffy Viva Zapata Martial Arts IF 12 poäng 12
Emad Omran Prana Jiu Jitsu klubb 4 poäng 6 poäng 4 poäng 10
Robin Halfvordsson Gladius BJJ IF 4 poäng 4 poäng 8
Pierre Larsson Ju-Jutsu Klubben Samurai 4 poäng 4 poäng 8
Martin Hedenbergh Champions MMA & Conde BJJ IF 4 poäng 4 poäng 8
Jim Bernström Akademi Nord Idrottsförening 2 poäng 2 poäng 4 poäng 8
Johan Gustafsson Apex Kalmar Idrottsförening 4 poäng 4 poäng 8
Fredrik Widgren Nacka Dojo IF 6 poäng 2 poäng 8
Johan Amberntsson Champions MMA & Conde BJJ IF 6 poäng 4 poäng 8
Christian Dellevåg Akademi Nord IF 8 poäng 8
Johannes Andersson Lunds Grappling Academy IF 3 poäng 3 poäng 6
Pär Friberg Föreningen Telge BJJ & MMA 3 poäng 3 poäng 6
Ralf Carneborn Nacka Dojo IF 3 poäng 3 poäng 6
Martin Hedenbergh Champions MMA & Conde BJJ IF 6 poäng 6
Philip Andersson Nässjö Kampsport 6 poäng 6
Peer Hasslund Concrete BJJ 6 poäng 6
Jonas Nielsen Hilti Fightercenter Uppsala 4+2 poäng 6
Max Lindblad Prana Jiu Jitsu klubb 1+4 poäng 5
Emil Nilsson Ultimate BJJ Halmstad IF 2 poäng 2 poäng 4
Christopher Linnér Nässjö Kampsport 2 poäng 2 poäng 4
Henrik Dehn Kristiansand Kampsport Center 4 poäng 4
Marcus Wigertson Lidköpings budoklubb 4 poäng 4
Samuel Kvarzell Allstars kampsportsförening 4 poäng 4
Johannes Lundström Föreningen Hilti Fightcenter 4 poäng 4
Max Hederström Linköpings Budoklubb 4 poäng 4
Sebastian Elmenhoff Viva Zapata Martial Arts IF 4 poäng 4
Jonatan Eriksson Linköpings Budoklubb 4 poäng 4
Martin Ek Akademi Nord 2+1 poäng 3
Viktor Åberg Liljeholmens BJJ / Hilti BJJ 2+1 poäng 3
Robin Lundström Akademi Nord Idrottsförening 1 poäng 1 poäng 2
Carl Bergman Kampsportsföreningen Växjö Titans 2 poäng 2
Pontus Källgren Föreningen Telge BJJ & MMA 2 poäng 2 poäng 2
Christoffer Danielsson Gladius BJJ IF 2 poäng 2
Kasper Bergunda Föreningen Yogui BJJ 2 poäng 2
Carl Bergman Kampsportsföreningen Växjö Titans 2 poäng 2
Fernando Herrera Viva Zapata Martial Arts IF 1 poäng 1
Jens Nylander För. Stenungsunds Kampsportsakademi 1 poäng 1
Jonas Carlsson Severinsen Telge bjj 1 poäng 1

 

 

Rankinglistan damer 2014

Namn Klubb Team Noc spring-14 Noc fall -14 SM -14 SWOP-14 Poäng totalt
Klara Tibbling Telge Bjj & MMA 24 8+4 36
Maxine Thylin Nacka Dojo Dynamix 8 24 32
Linda Lindström Nacka Dojo 24 24
Sophia Nordenö Föreningen Hilitfightcenter Uppsala 24 24
Ida Hansson JJK Samurai 24 24
Maria Runquist Prana JJ 12 4+4 20
Diana Kajic JJK Samurai Dynamix 4+4 12 20
Madeleine Håkansson Yamasaki Academy Göteborg Idrottsförening 12 4 16
Matilda Frycklund Föreningen Hilitfightcenter Hilti 4 12 16
Lisa Pihl Gladius MMA 12 12
Helena Edfeldt JJK Samurai Dynamix 1+1 6 8
Patricia Kazimierczak Prana JJ Alliance 4+2 6
Ella Rudfeldt Hilti Brazilian Jiu-Jitsu Klubb 6 6
Martina Gramenius Prana JJ 6 6
Ulrika Isaksson Fightzone Stockholm 4 4
Lena Viktorsson Yamasaki Academy Göteborg Idrottsförening 4 4
Victoria Hansson KFUM F-Zone 2 2
Sara Widgren Nacka Dojo Dynamix 2 2
Lina Alsterlund Yamasaki Academy Göteborg Idrottsförening 1 1

Rankinglistan herrar 2014

Namn Klubb Team Noc Spring-14 Noc Fall-14 SM-14 SWOP-14 Poäng totalt
Bruno Mathias Telge Bjj & MMA Checkmat 6+12 24 12+12 66
Robson Barbosa Allstars Kampsportsförening 24 12+6 42
Philip Andersson JJK Samurai 24 8+8 40
Max Lindblad Prana JJ Alliance 4+1 24 4+4 37
Ralf Carneborn Nacka Dojo Dynamix 12 12 12 36
Martin Petisme Yamasaki Academy Göteborg Idrottsförening 24 4 28
Alexander Wennergren Telge Bjj & MMA 2 24 26
Viktor Zotov GBG MMA 8 8 8 24
Daniel Svensson Prana JJ 24 24
Jonny Larsson Hilti Brazilian Jiu-Jitsu Klubb 24 24
Andreas Falk JJK Samurai Dynamix 1 12 2 15
Anton Åberg IKSU Kampsport Dynamix 1 2 12 15
Pontus Källgren Telge Bjj & MMA Checkmat 4 8 2 14
Erik Friberg Apex Checkmat 2 4 6 2 14
Fernando Bernal Fightzone Stockholm 2 12 14
Robert Isaksson Feustel IF Team Leites Stockholm Bjj Team Leites 12 12
Mikael Marffy DIF Kampsport Viva Zapata 12 12
Gabriel Rosberg Art Of Roll IF 12 12
Tanner Rice Gladius MMA 12 12
Richard Boman Viva Zapata Martrial Arts IF 12 12
Joachim Klaesson Nyköpings Bushidoförening 12 12
Gunnar Johansson Hilti Brazilian Jiu-Jitsu Klubb 12 12
Tony Jonsson Gladius MMA Shooters MMA 4 4 1 9
Christian Dellevåg Akademi Nord 8 8
Johannes Lundström Föreningen Hilitfightcenter Hilti 4 4 8
Andreas Gustavsson Combat Society 8 8
Tommy Karlsson JJK Samurai Dynamix 2 6 8
Andreas Olsson Hilti Stockholm Hilti 2 6 8
Razmin Azami Prana JJ Alliance 4 4 8
Alexander Lajic Hilti Haninge Hilti 4 4 8
Max Hederström Linköpings Budoklubb Yogui BJJ 2 4+2 8
Pär Westerberg Dala Bjj Dynamix 1 6 7
Said Zeilai Stockholm BJJ 6 6
Jonas Carlsson Severinsen Telge Bjj & MMA 6 6
Viktor Hansson KFUM F-Zone 6 6
Oskar Sollevi Kaisho Budoklubb 6 6
Robert Joo Hilti Brazilian Jiu-Jitsu Klubb 6 6
Steven Antoniou Poseidon Jiu Jitsu Academy 6 6
Daniel Holm Lunds Brazilian Jiu-jitsuklubb 6 6
Pilo Stylin Yamasaki Academy Göteborg Idrottsförening 6 6
Nasri Poteh Hässlehus IK 4+1 5
Emil Nilsson Prana JJ Alliance 4 4
Philip Westman Prana JJ Alliance 4 4
Teo Wiitala JJK Samurai Dynamix 4 4
Tommy Gustavsson JJK Samurai Dynamix 4 4
Andreas Gustafsson JJK Samurai Dynamix 4 4
Fredrik Widgren Nacka Dojo Dynamix 4 4
Keifer Johnson Kampsportsföreningen Växsjö Titans 4 4
Samuel Kvartzell Haga Kampsportsförening Checkmat 4 4
Luis Secka Lunds Brazilian Jiu-jitsuklubb 4
Kacper Bergunda Föreningen Yogui Bjj 4 4
Martin Hedenbergh Champions MMA & Conde Bjj IF 4 4
Pascal Mazza Ramsby Malmö Mixed Martrial Arts IF 4 4
Jakob Tallefors Kampsportsföreningen Växsjö Titans 4
Linus Pettersson Stenungsunds KA Dynamix 1 2 3
Omid Azad Hilti BJJ Stockholm Hilti 3 3
Åke Zaar Föreningen Hilitfightcenter Uppsala Hilti 3 3
Pierre Larsson JJK Samurai Dynamix 1 2 3
Jon Röhne IF Team Leites Stockholm Bjj Team Leites 2 2
Kadanga Movangala Dala Bjj Dynamix 2 2
Jonas Severinsen Telge Bjj & MMA Checkmat 2 2
Henri Lindroos Gladius MMA Shooters 2 2
Joachim Claesson Yogui Bjj 2 2
Erik Lindén Kampsportscentret Linköping Alliance 1 1 2
Jonas Gustavsson Ultimate Gym Idrottsförening 2 2
Torbjörn Lundén Samurang Fightcenter Hilti 1 1
Alexander Höög Tomsen Prana JJ Alliance 1 1
Viktor Åberg Liljeholmens Bjj Hilti 1 1
Linus Johansson Växjö Ju-jutsuklubb 1 1
Robert Gustafsson Föreningen Yogui Bjj 1 1
Sebastian Elmenhoff DIF Kampsport Viva Zapata 1 1

 

 

 

 

2014-15 RANKING  BJJ   FÖRBUNDET NOC SPRING NOC FALL  SM  SWOP    
TOTAL DAMER: FÖRENING:
36 P KLARA TIBBLING TELGE BJJ &MMA   24 P 8+4 P
32 P MAXINE THYLIN NACKA DOJO 8 P 24 P
24 P LINDA LINDSTRÖM NACKA DOJO 24 P
24 P SOPHIA NORDENÖ HILTI FIGHTCENTER 24 P
24 P IDA HANSSON JJK SAMURAI 24 P
20 P MARIA RUNQUIST PRANA JJ 12 P 4+4 P
20 P DIANA KAJIC JJK SAMURAI 4+4 P 12 P
16 P MADELEINE HÅKANSSON YAMASAKI GÖTEBORG 12 P 4 P
16 P MATILDA FRYKLUND HILTI FIGHTCENTER 4 P 12 P
12 P LISA PHIL GLADIUS MMA 12 P
8 P HELENA EDFELDT JJK SAMURAI 1+1 P 6 P
6 P PATRICIA KAZIMIERCZAK PRANA JJ 4+1 P
6 P ELLA RUDFELDT HILTI BRAZILIAN JIU-JITSU 6 P
6 P MARTINA GREMENIUS  PRANA JJ 6 P
4 P ULRIKA ISAKSSON  FIGHTZONE-STOCKHOLM 4 P
]  LENA VIKTORSSON  YAMASAKI GÖTEBORG 4 P

 

2014-15 RANKING BJJ FÖRBUNDET

NOC

SM

SWOP

TOTAL HERRAR: FÖRENING: 9-10/3-2013 7/7-2013 16-17/11-2013
42 p Robson Barbosa Haga kampsportsförening 12+6 p 24 p
34 p David Dotzsky Haga kampsportsförening 24 p 8+2 p
28 p Mahmoud Elhoss Frontier MMA Akademi   24 p 4 p
24 p David Lejenäs Hilti Stockholm   24 p  
24 p Joel Claesson Stenungsunds Kampsportsakademi   24 p  
24 p Alan Do Nascimento Haga kampsportsförening   24 p  
24 p Johan Gustafsson Ju-Jutsu klubben Samurai   24 p  
24 p Mikael Marffy Viva Zapata Martial Arts IF   24 p  
20 p Tommy  Karlsson Ju-Jutsu Klubben Samurai 4 p 8+8  p
19 p Emil Nilsson Prana Jiu Jitsu  2 p 12 p  4+1 p
16 p Andreas Gustavsson Ju-Jutsu Klubben Samurai  4 p 12 p
14 p Pierre Larsson Ju-Jutsu Klubben Samurai 12 p 2 p
12 p Nicklas Söderberg Malmö Mixed Martial Arts IF   12 p  
12 p Philip Andersson Ju-Jutsu Klubben Samurai   12 p  
12 p Jonny Larsson Hilti Stockholm   12 p  
12 p Linus Pettersson Stenungsunds Kampsportsakademi    12 p  
7 p Alexander Höög Thomsen Prana Jiu Jitsu klubb  1 p  6 p  
7 p Erik Friberg Kampsportsföreningen Kalmar Fightzone  1 p  6 p  
6 p Jimmy Lagerström Grapplings Academy Idrottsförening    6 p  
8 p Johan Gustavsson Kampsportsföreningen Kalmar Fightzone  2p  6 p  
9 p Christian Noren Prana Jiu Jitsu klubb  2 p  6 p  1 p
8 p Kacper Berglund Föreningen Yogui BJJ    6 p  2 p
6 p Pilo Stylin Klubben Brasilian Jiu-Jitsu  6 p    
8 p Björn Lindenfalk Flow BJJ  8 p    
4 p Jon Röhne  IF Team Leites Stockholm bjj  4 p    
8 p Jesper Hallberg Haga kampsportsförening 8 p    
6 p Billy Petersson Klubben Brasilian Jiu-Jitsu 4 p    2 p
8 p Martin Lavin IF Fightzone-Stockholm 8 p    
2 p Robert Stylin Klubben Brasilian Jiu-Jitsu      2 p
2 p Hampus Granström Akademi Nord      2 p
1 p Yatthana Siwilai Stenungsunds Kampsportsakademi      1 p
4 p Max Lindblad Prana Jiu Jitsu klubb      4 p
1 p Anton Åberg IKSU Kampsport      1 p
2 p Tony Jonsson Gladius MMA      2 p
1 p Oliver Kiffer Hilti fightenter      1 p
4 p Marcus Andersson Akademi Nord      4 p
2 p Nasri Poteh Borås Grappling      2 p
1 p Jonas Carlson/Severinsen Flow Bjj      1 p
4 p Victor Zotov Gladius MMA      4 p
1 p Johan Ambertsson Conde BJJ och MMA      1 p
2 p Alexander Musi/Wennergren Haga kampsportsförening      2 p
8 p Omid Azad Hilti Stockholm      8 p
4 p Johan Ahlberg Gracie barra Lidköping      4 p
2 p Martin Hedenbergh Conde BJJ och MMA      2 p
4 p Christian Dellevåg Akademi Nord      4 p
2 p Alexis Bexar Ultimate gym      2 p
4 p Peter Appelquist Ju-Jutsu Klubben Samurai      4 p
4 p Mikael Knutsson Gladius MMA      4 p
4 p Gunnar Johansson Hilti BJJ Ystad      4 p
6 p Ralf Carneborn Nacka Dojo      6 p
3 p Johannes Andersson Lund Brazilian Jiu Jitsu      3 p
4 p Jim Bernström Prana Jiu Jitsu klubb  4 p